Farní časopis Gothard

Atmosféru v jednotlivých kostelích vytváří řada faktorů: architektura, výzdoba, hudba, charisma kněze, jeho kázání… největší podíl na tom, aby se i náhodný návštěvník bohoslužby cítil v kostele přijatý a milovaný, má samotné společenství, které se v kostele schází. Proto ve většině farností kromě webových či facebookových stránek stále existují i tištěné farní časopisy, jejichž účelem není pouze informovat a vzdělávat, ale také spojovat farníky a jejich přátele do jedné konkrétní rodiny Božích dětí. Každý měsíc se vytiskne 300 kusů farního listu Gothard a cca 250 se vždy bezpečně rozebere a přečte v různých domácnostech nejen na Praze 6.
Dát dohromady jednotlivé stránky, zajistit kvalitní fotografie a grafiku, předat hotové podklady včas do tiskárny není malou službou pro naši farnost. Stará se o to Jakub SOBOTKA:

Hoří
Před necelým rokem mě otec Miloš požádal, zda bych se ujal farního časopisu, o který se již nestíhala starat předchozí redaktorka. Zkonzultovali jsme pilotní číslo, které je naštěstí schováno hluboko v šupleti, a od loňského srpna tedy dávám dohromady jednotlivé texty, chodím do kostela nejen pro modlitbu, ale i pro fotografie a konečně píši omluvné maily tiskařům, když nám ujede nějaký deadline. Jistě by se i za tu krátkou dobu, co je Gothard v mé gesci, našlo mnoho zábavných historek a zajímavostí ze zákulisí, já bych ale na procesu jeho tvorby rád ukázal něco docela jiného.
Možná jste v našem časopise měsíc od měsíce zaznamenali různé drobné změny, ať už se to týká pořadí rubrik nebo grafického řešení. Jestli ne, tak jsem vlastně rád, protože to znamená, že byly jen drobné nebo dobře rozfázované tak, aby nebily do očí. Tyto změny jsou výsledkem snahy vždy o něco posunout stávající formu, pokud možno k lepšímu. Číslo od čísla nejde o nic zlomového, ale když vedle sebe dáte již zmiňovaný prototyp a toto číslo, tak nebudete věřit, jak hodně se změnilo. Je hezké, když se nám takový vývoj daří v rámci nějaké činnosti, sportu nebo zaměstnání. Ovšem ještě hezčí je, pokud je člověk sám schopen se posouvat k lepšímu. Možná ne ze dne na den, ale co tak alespoň z neděle na neděli.
Posuneme-li se o sféru výš, tak jako já jsem převzal Gotharda a provedl ho určitou obměnou, kdy jsem se snažil do něj promítnout svou představu, tak i po mně přijde někdo další a opět dojde k rapidnější změně. A tento krok je velmi důležitý. Stejně jako vyhořela Notre-Dame – kdo ji nezmíní viďte, ale ono je to tak vděčné téma a obraz k popsání čehokoli – tak stejně jako Notre-Dame bychom měli jednou za čas nechat vyhořet vnitřek a pomocí zachovaného zdiva vybudovat něco nového. Důležité je částečně vycházet z předchozího, ale zároveň se nebát škrtnout sirkou. A teď ta aplikace do života. I v něm je potřeba zabít dosavadní představy například o Bohu a s pomocí předchozí zkušenosti ho poznat jinak, nově, snad i lépe.
Dovolil bych si Vás touto cestou povzbudit a poděkovat Vám, že se společně s Vámi můžu o oboje pokoušet a nebát se přitom kráčet tím oparem po dohašeném požáru.

Jakub