„Církev zavrhuje hřích, protože musí říkat pravdu, ale zároveň toho, kdo se považuje za hříšníka, objímá a zahrnuje nekonečným Božím milosrdenstvím.“

Noc kostelů

Když jsem v roce 2010 pomáhal rozjíždět v ČR velkou ekumenickou akci Noc kostelů, nebyl jsem si zcela jistý ani tím, zda bude mít stejný úspěch jako v sousedním Rakousku, kde s touto myšlenkou otevřených chrámů a farností v nich působících, přišli, ani tím, zda dokážu vést tak náročný projekt a přesvědčit své kolegy kněze, aby do toho šli.

Dodnes s velkou pokorou a úctou vůči nim vzpomínám nejen na skvělou spolupráci, která se pak s kněžími rozvinula, ale i na nadšení mnoha farností a sborů, které pak podávaly hlášení o návštěvnících. Ukázalo se, že otevření se pro okolní svět může přinést své ovoce. Nejde totiž pouze o kostel, ale o nás, kteří do něj chodíme. Nově má v naši farnosti na starosti Noc kostelů paní Dagmar DYNYBYLOVÁ:

Ráda bych Vás všechny pozvala na akci Noc kostelů, která se letos uskuteční 25. 5. a do které se zapojí také naše farnost.

Noc kostelů vytváří prostor pro setkání.

Lidé, kteří by možná jinak sami od sebe do kostela nepřišli, mají možnost se setkat s křesťanstvím prostřednictvím sakrálního prostoru, hudby, umění, osobního setkání. Smyslem NC je návštěvníkům zprostředkovat pozitivní zkušenost v souvislosti s naší vírou a vztahem k Bohu.

Je to také příležitost pro naši farnost, abychom se spojili ve společném díle pro dobrou věc a byli ochotni nabídnout sami sebe, své schopnosti, svůj čas…

Proto Vás všechny a zároveň každého zvlášť prosím o pomoc při organizaci a spolupodílení se na této akci. Bude se jednat především o pořadatelskou službu (bude několik stanovišť a ta musejí být obsazena během celého večera), o pomoc při zajištění celého programu (nácvik repertoáru farního sboru, o přípravu programu pro děti a o pomoc při přípravě občerstvení.

Každý z nás se může zapojit a každý je důležitý a potřebný. Podrobnosti, jak se zapojit do služeb, budou včas zveřejněny.

V souvislosti s touto akcí mě napadá ještě jedna otázka: Co tito lidé přicházející do našich kostelů nejvíce hledají, po čem touží, co je může nejvíce oslovit? Myslím, že je to především živý Bůh v nás. A tak si můžeme na počátku příprav položit stejnou otázku nejprve my:

Koho hledáme my ve svém životě?

Pro koho žijeme?

Je ve mně Bůh živý, je pro mě ten, z něhož můžu čerpat radost, pokoj, svobodu a plnost?

Připravme společně návštěvníkům Noci kostelů nejen pestrý a bohatý program, ale především možnost setkání skrze nás a celé naše farní společenství s Tím, který je Život sám.

Aktivity

• Dívčí parta
  • Farní charita
  • Farní mládež
  • Varhaníci
  • Chrámový sbor
  • Ministranti
  • Modlitba růžence
  • Noc kostelů
  • Výzdoba kostela
  • Opravy a rekonstrukce

Návštěvy starých a nemocných

16.12.2018

Vánoce a Velikonoce jsou největšími křesťanskými svátky, proto bychom měli udělat vše proto, abychom tyto dny trávili se svou pokrevní i farní rodinou. Ideální proto je, abychom si jak do svých rodin, tak do svých farností na tyto dny přivezli i své staré, nemocné či nemohoucí příbuzné a přátele, aby nezůstali osamoceni ve svých domovech, nemocnicích či ústavech. Připravit je na Vánoce po duchovní stránce pomůže i kněz – otec Miloš je chce navštívit v pátek 21. prosince dopoledne; napište proto prosím co nejdříve (nejpozději v neděli 16.12.) na farní emailovou adresu farnost.bubenec@gmail.com jejich jméno a příjmení, věk, přesnou adresu a telefonický kontakt, na který ve středu oznámí přibližnou hodinu svého příchodu.

Nešpory 17:00

Každý pátek přede mší svatou, pokud v tom čase není jiná modlitba.

Roráty při svíčkách

13.12.2018

Pravidelně opět zazní latinský zpěv Rorate coeli. Opět bude nejen u kostela, ale i v kostele úplná tma a ranní adventní zamyšlení bude jako loni i letos probíhat při svíčkách.

12.12.2018

KNIHA ŽALMŮ Kniha žalmů je soubor 150 písní izraelského lidu, které zaznívaly většinou jako bohoslužební písně při různých příležitostech. I když je Židé nezařadili mezi nejposvátnější spisy Tóry, nikdy nepochybovali, že jde o velký duchovní poklad, jenž je tomuto lidu svěřen přímo od Hospodina. Proto po babylonském zajetí (6. stol. př. Kr.) pečlivě tyto písně sesbírali do jedné knihy. Podle prastaré ústní tradice některé žalmy složil sám král David. Žalm 130 – biblický večer vede Michal Hladík (bohoslovec).