„Někdo si myslí, že být pokorným znamená být slušným, zdvořilým a zavírat oči při modlitbě. Nikoli. Pokorný je ten, jež umí snášet pokoření, jako je snášel Ježíš.“

Slovo na měsíc

PROSINEC 2017

Vážení a milí farníci,

přesně před rokem jsem se poprvé dozvěděl o katolickém recesistickém webu www.tisickrate.cz. Nebylo to náhodou, autor článku s názvem „Prodavačka vypnula koledy a pustila adventní písně. Hrozí ji za to pokuta“ v něm mj. uvedl i moje jméno v souvislosti s reakcí na to, že v jednom z pražských supermarketů se věřící prodavačka Jana Kadeřábková odhodlala k odvážnému kroku, když vypnula hudební produkci koled, které liturgicky patří až do doby vánoční. A tak k nákupu mléka, skopového masa, holoubat a dalších výrobků pustila např. Ejhle, přijde Pán a Bůh náš, kde se mj. zpívá: „Obraťme se, o hříšníci a čiňme pokání…“

Nechtějte vědět, jaká byla moje první reakce, když jsem se dočetl, že jsem se měl údajně vyjádřit k problému následovně: „Věřící se často zpovídají z toho, že zpívali koledy již v době adventní. Hřích to sice je, ale je velmi těžké se mu vyhnout, pokud je slyšíte pořád dokola. Za pokání proto dávám jen kratší modlitby.“

Výborně napsaný článek byl prvním z mnoha, které jsme si pak za celý uplynulý rok na zmíněných webových stránkách přečetl. Některé mě pobavily víc, některé méně, ale to, co musím ocenit, je schopnost tajuplného autora Felix Kulpa (Šťastná vina) z dění v našem katolickém světě vytáhnout problémy a otázky, které jsou aktuální a vtipným (někdy dokonce velmi jemně jízlivým) způsobem ukázat na jejich (ne)řešení.

Po roce opět slyšíme vánoční zpěvy a vidíme vánoční výzdobu kolem sebe už koncem listopadu, bylo by naivní si myslet, že letos unikneme předvánočnímu ruchu a stresu z nakupování dárků a téma advent nám znovu pravděpodobně zůstane pouze pro nedělní či rorátní kázání v kostelích.

I přes veškeré zneužívání adventu i vánoc na světské a nekřesťanské cíle a motivace považuji za moudré se méně rozčilovat a hřímat na svět kolem nás, jenž v reklamě místo Ježíška do jesliček vloží uzenou klobásu anebo úvodními slovy jedné vánoční písně láká na návštěvu kasína. Koncem prosince si opět budeme připomínat příchod Krista na svět, který ho (už tenkrát) nepřijal, určitě se jeho nauce i kázáním smál a nebál se ho pojmenovat jedním z největších zločinců a ukřižovat ho. A přesto Ježíš ze světa neutekl, zůstal v něm (skrze svátosti i skrze nás) a modlí se za ty, kteří mu ubližují.

Ano, je velmi těžké vyhnout se prožívání adventu tak, jak ho prožívají mnozí kolem nás. Ale „velmi těžké“ není nemožné. Záleží jen na každém z nás, co nejen rozumí pod slovem advent, ale jak se chce doopravdy (po roce) připravit na slavnostní připomínku události, která každému člověku (tedy i nám a mě) dala naději, že skutečná láska, hledící na druhého, podávající mu ruku a zachraňující ho z neštěstí, ještě stále existuje. A že odpovědí na tuto lásku má být opět láska, jíž se ale dnes mnohem víc než kdysi musíme učit. I o tom má či může být advent.

Abychom už krátce po Vánocích (na Silvestra, na Nový rok?) nesklouzli do hříchu, když dáme přednost přemíře alkoholu, kamarádům nebo vulgaritě před Bohem a jeho stylem života. K němuž patří nejen návštěva bohoslužby, ale i upřímná zábava a správný humor…

• Slovo na měsíc
  • Pravidelné akce a aktivity

Vánoční výzdoba kostela 18:00

22.12.2017

Kostel „se“ nevyzdobí a nepřipraví na Vánoce sám – je potřeba nápaditost, ochotu, čas i radostné srdce každého z nás. Zveme tedy mladé i staré, děti i rodiče, aby pomohli s vánoční výzdobou tento páteční večer: je potřeba postavit a vyzdobit stromky, instalovat betlém, a samozřejmě celý kostel pak pečlivě vytřít, vyluxovat a uklidit.

Roráty 6:30

21.12.2017

Advent by měl být pro křesťana čas přípravy – především té vnitřní. A tou vnitřní přípravou se nemyslí pouze modlitba, ale i práce na sobě samotném. Překonat lenost, vstát o něco dříve, poprat se se svými nedostatky? Přijďte spolu s ostatními na brzkou ranní mši do kostela sv. Gotharda. Mše bude probíhat při svíčkách, pouze s nasvíceným oltářem.

Kající pobožnost a zpovídání 15:00-20:00

19.12.2017

Každý hřích ubližuje nejen Bohu, ale i samotnému člověku i celé církvi, jejíž jsme součástí. Proto kromě soukromé zpovědi má význam i společná kající pobožnost: ta začne odpoledne v 15 hodin a po ní bude až do večerní mše možnost k individuální zpovědi. Kromě bubenečského faráře přijde vypomoct i oblíbený pražský kněz P. Vladimír Málek.

Otevřený kostel 15:00 - 17:00

19.12.2017

Dvě hodiny pro každého, kdo chce jen tak přijít do otevřeného kostela, aby tam pobyl s Ježíšem i se sebou samotným. Nasvícený svatostánek a meditační hudba mohou pomoct nejen samotnému soustředění, ale i k utišení mysli či duše.