Slovo na měsíc

BŘEZEN

Milí čtenáři,

pokud jste se ještě nikdy nebyli podívat na Kuksu, určitě si tam někdy udělejte výlet. Už když se budete od Hradce Králové směrem na Trutnov blížit k obci, upoutá vás na českou krajinu neobvyklý výhled: na horizontu se tyčí majestátní budova bývalého špitálu pro vojenské vysloužilce, který za hraběte Šporka spravovali milosrdní bratři sv. Jana z Boha. Proto je centrální částí celého objektu kostel Nejsvětější Trojice. Celý areál zdobí sochařská výzdoba bezpochyby nejvýznamnějšího česko-rakouského sochaře vrcholného baroka Matyáše Bernarda Brauna, jehož 24 plastik Ctností a Neřestí podél severního průčelí budovy nelze nikterak přehlédnout.

Tyto sochy alegorickým způsobem zobrazují jak pozitivní, tak negativní lidské vlastnosti, které vycházejí z křesťanského chápání hříchů, jejichž opakem jsou právě ctnosti. Mezi neřesti, jejichž počet zde v Kuksu přesahuje zažitou tradici sedmi hlavních hříchů, jsou zařazeny: hněv, lenost, pýcha, lstivost, závist, obžerství, zoufalství, lehkomyslnost, pomluva, lakomství, smilstvo a podvod. Naopak mezi ctnostmi se pak objevuje: štědrost, upřímnost, spravedlnost, střídmost, moudrost, statečnost, cudnost, píle, víra, naděje, láska a trpělivost.

Tyto vlastnosti a jejich rozdělení do jedné z dvou kategorií (ctnost nebo neřest) kdysi znali všichni lidé, a to už od dětství, patřily totiž do povinné výuky křesťanského náboženství a katecheté si obvykle dali záležet, aby je děti nejen teoreticky, ale i prakticky dokázaly rozlišit a pojmenovat. Možná by stálo za to, kdybychom během letošní postní doby společně (anebo doma v rodinách) zkusili zavést rozhovor na výše vyjmenované vlastnosti a zkusit popsat, co konkrétně si pod tím pojmem vlastně představujeme. A poptat se dětí, zda vůbec těmto slovům rozumějí. Možná to bude překvapení pro každého z nás: vždyť na první dojem jsme určitě všichni přesvědčení, že dokážeme rozeznat dobro od zla a není potřeba se o tom příliš učit.

Přesto si během letošní postní doby každou neděli připomeneme obsah sedmi hlavních hříchů, jakož i toho, co je jejich opakem. Hlavními, smrtelnými nebo kardinálními hříchy je těchto sedm nazvano proto, že jsou obvykle kořenem a pramenem dalších lidských hříchů. Slovo smrtelný ve spojení se slovem hřích chce zdůraznit, že dobrovolné setrvání v nich způsobuje podle Božího zjevení věčnou smrt, tedy ztrátu věčného života: stav, který se po staletí nazýval peklem a o kterém se dnes už příliš na kazatelnách nemluví. Což ale neznamená, že peklo přestalo existovat.

Děti dostávají na nedělní mši masky ve tvaru lidské tváře. Jsou prázdné a čisté. Mají dvě strany a děti na ně budou moct kreslit něco, co si představí pod pojmem, který jim bude každou neděli představen. Na jedné straně bude hřích, na druhé ctnost. Bylo by úplně ideální, kdyby si podobnou nedělní školu katechismu zahráli i dospělí. Patrně nebudeme kreslit ani malovat, ale když si nalezneme (třeba v neděli večer) čas na modlitbu, jejíž součástí bude i zpytování svědomí, může nám to pomoct lépe vidět sami sebe, jací jsme. Nejen v našich očích, ale především v očích Božích. A když se bude na konci března blížit Svatý týden, ve svátosti smíření předložíme Bohu to, co jsme na sobě a o sobě poznali. Odhodíme masky hříchů a obrátíme je na stranu, kde je ctnost.

Jsem moc rád, že mohu postní dobu prožívat s vámi. A je stále co objevovat. V Božím zjevení i na sobě samotném.

                                                                                                             P. Miloš



Copyright © 2018 - 2024 Farnost sv. Gotharda
Všechna práva vyhrazena.