„Církev zavrhuje hřích, protože musí říkat pravdu, ale zároveň toho, kdo se považuje za hříšníka, objímá a zahrnuje nekonečným Božím milosrdenstvím.“

O farnosti

Naše římskokatolická farnost má dlouhou historii, její počátek sahá někam do 12. století a tvoří nedílnou součást dějin celé městské čtvrtě, jež se původně jmenovala Ovenec.

Neznáme všechna jména bubenečských kněží, ale i těch několik desítek, která jsou tady uvedena, dosvědčují, že farnost sv. Gotharda sehrávala poměrně důležitou roli jako zázemní pražského arcibiskupství, ale i později vzniklé Teologické fakulty Univerzity Karlovy.

Svatý Gothard patří rovněž k nejstarším zasvěcením kostelů na našem území a propojuje nás s Evropou, kam patříme a jejíž - dnes ohrožené - hodnoty se tvořily celá staletí i díky mnichům a klášterům, z nichž se šířila kultura do širšího okolí. Gothard jako opat německého benediktinského kláštera Niederalteich byl velmi záhy jako patron a ochránce uctíván nejen na území Bavorska, ale i všude tam, kam přicházeli jeho žáci a učedníci.

Máme být na co hrdí. Chceme se však nejen dívat do minulosti, ale žít přítomnost a tvořit budoucnost právě zde a právě tady, kde a kdy žijeme.

O farnosti

• Historie kostela
  • Kostel na historických fotografiích
  • Svatý Gothard
  • Historie kněží ve farnosti
  • Duchovní servis
  • Farní list Gothard
  • Propagace farnosti
  • P. Michal Kimák

Návštěvy starých a nemocných

16.12.2018

Vánoce a Velikonoce jsou největšími křesťanskými svátky, proto bychom měli udělat vše proto, abychom tyto dny trávili se svou pokrevní i farní rodinou. Ideální proto je, abychom si jak do svých rodin, tak do svých farností na tyto dny přivezli i své staré, nemocné či nemohoucí příbuzné a přátele, aby nezůstali osamoceni ve svých domovech, nemocnicích či ústavech. Připravit je na Vánoce po duchovní stránce pomůže i kněz – otec Miloš je chce navštívit v pátek 21. prosince dopoledne; napište proto prosím co nejdříve (nejpozději v neděli 16.12.) na farní emailovou adresu farnost.bubenec@gmail.com jejich jméno a příjmení, věk, přesnou adresu a telefonický kontakt, na který ve středu oznámí přibližnou hodinu svého příchodu.

Nešpory 17:00

Každý pátek přede mší svatou, pokud v tom čase není jiná modlitba.

Roráty při svíčkách

13.12.2018

Pravidelně opět zazní latinský zpěv Rorate coeli. Opět bude nejen u kostela, ale i v kostele úplná tma a ranní adventní zamyšlení bude jako loni i letos probíhat při svíčkách.

12.12.2018

KNIHA ŽALMŮ Kniha žalmů je soubor 150 písní izraelského lidu, které zaznívaly většinou jako bohoslužební písně při různých příležitostech. I když je Židé nezařadili mezi nejposvátnější spisy Tóry, nikdy nepochybovali, že jde o velký duchovní poklad, jenž je tomuto lidu svěřen přímo od Hospodina. Proto po babylonském zajetí (6. stol. př. Kr.) pečlivě tyto písně sesbírali do jedné knihy. Podle prastaré ústní tradice některé žalmy složil sám král David. Žalm 130 – biblický večer vede Michal Hladík (bohoslovec).