„Církev zavrhuje hřích, protože musí říkat pravdu, ale zároveň toho, kdo se považuje za hříšníka, objímá a zahrnuje nekonečným Božím milosrdenstvím.“

O farnosti

Naše římskokatolická farnost má dlouhou historii, její počátek sahá někam do 12. století a tvoří nedílnou součást dějin celé městské čtvrtě, jež se původně jmenovala Ovenec.

Neznáme všechna jména bubenečských kněží, ale i těch několik desítek, která jsou tady uvedena, dosvědčují, že farnost sv. Gotharda sehrávala poměrně důležitou roli jako zázemní pražského arcibiskupství, ale i později vzniklé Teologické fakulty Univerzity Karlovy.

Svatý Gothard patří rovněž k nejstarším zasvěcením kostelů na našem území a propojuje nás s Evropou, kam patříme a jejíž - dnes ohrožené - hodnoty se tvořily celá staletí i díky mnichům a klášterům, z nichž se šířila kultura do širšího okolí. Gothard jako opat německého benediktinského kláštera Niederalteich byl velmi záhy jako patron a ochránce uctíván nejen na území Bavorska, ale i všude tam, kam přicházeli jeho žáci a učedníci.

Máme být na co hrdí. Chceme se však nejen dívat do minulosti, ale žít přítomnost a tvořit budoucnost právě zde a právě tady, kde a kdy žijeme.

O farnosti

• Historie kostela
  • Kostel na historických fotografiích
  • Svatý Gothard
  • Historie kněží ve farnosti
  • Duchovní servis
  • Farní list Gothard
  • Propagace farnosti
  • P. Michal Kimák

Velký úklid kostela

28.9.2018

Málokdo z nás si uvědomuje obětavost a velkou lásku k Pánu Bohu i církvi od těch několika málo žen a mužů, kteří často i přes svou velkou vytíženost nebo vysoký věk týden co týden nezištně a zadarmo uklízí náš kostel sv. Gotharda. Po prázdninových pracích v kostele je však potřeba o něco větší úklid než je "pouze" otřít lavice nebo vyluxovat koberce. A proto pokud nebudete dopoledne na pouti ve Staré Boleslavi a budete moct si udělat 1-2 hodiny volna, přijďte prosím pomoct do kostela s úklidem: muži, ženy i děti určitě dostanou práci a mohou se podílet na tom, že i náš kostelík bude uklizený a čistý opravdu v každém koutku, kam lidská ruka dosáhne... Nemusíte se nikam hlásit, stačí přijít! Akce startuje v 10 hodin. Vedoucí úklidu: Věra Kopková, kontakt: 602 965 235

Setkání "bubenečské" mládeže

28.9.2018

I když se vysokoškolští mimopražští studenti do Prahy vrátí nejspíše teprve začátkem října, někteří mladí z naší farnosti se chtějí sejít a vidět už co nejdříve. A tak vznikl nápad prožít některý den a podniknout něco milého a užitečného zároveň. Někteří se sejdou na svatého Václava (pátek 28.9.2018) před desátou hodinou, aby pomohli s úklidem, pak si spolu někde udělají polední piknik, vyšlápnou si na malou túru, posedí a popovídají, kdo co zažil a celý den zakončí na Suchdolu v kapli svatého Václava, kde bude večer v 17:30 mše svatá, na níž se sejdou s Terkou Neradovou, která na Suchdolu bydlí a peče, a jak jinak, s koláčky přijde i v tento den. I když jste nikdy mezi bubenečskými mladými (18-30 let) třeba nebyli, není potřeba se ostýchat, je to společenství otevřené a rádo uvítá další mladé věřící, kteří chtějí lépe poznat svou víru i vzájemně se povzbudit v křesťanském chování, které dnes není vždy úplně snadné žít. Bližší (anebo i jiné) informace rád podá vedoucí tohoto společenství. Vedoucí farní mládeže: Vojtěch Otruba, kontakt: vojtaotruba@seznam.cz

Svatováclavská pouť

28.9.2018

Ne každý v tento den poputuje do Staré Boleslavi na celonárodní pouť, ale i pro ty, kteří si našeho národního světce svatého Václava chtějí připomenout v nějakém jiném svatováclavském kostele nebo kapli, máme nabídku: na území Prahy 6 (na Suchdolu) je v polích kaple sv. Václava, kde již nebývají mše svaté. A protože ze Suchdolu jezdí k nám do kostela několik lidí, tak vznikl nápad v tento den nemít naši farní mši svatou u nás, ale ve stejnou dobu (17:30) právě na Suchdolu: https://mapy.cz/zakladni?x=14.3701003&y=50.1431523&z=18&l=0&source=base&id=1893324 Kaple se nachází na odbočce vpravo z ulice Ke Kozím hřbetům, můžete se tam dostat autem, MHD ze zastávky Výhledy (ze stanice Dejvická nebo Čínská linky 147 nebo 160) anebo odněkud (třeba od Zázračné studánky v Lysolajích:-)) pěšky.

Pěšky na Suchdol - společně

28.9.2018

Na svátek sv. Václava můžeme na Suchdol putovat i společně. Z Levého Hradce od kostela sv. Klimenta přes Únětice ke kapli sv. Václava, je to asi 10 km. Sejdeme se ve vestibulu Masarykova nádraží pod cedulí s odjezdy vlaků ve 12.50 (s již koupenými jízdenkami - stanice Žalov), vyrážíme pěšky ze Žalova ve 13.30. Všichni jste srdečně zváni!