„Někdo si myslí, že být pokorným znamená být slušným, zdvořilým a zavírat oči při modlitbě. Nikoli. Pokorný je ten, jež umí snášet pokoření, jako je snášel Ježíš.“

Historie kostela

Kostel svatého Gotharda v Bubenči je drobnější církevní stavba, vystavěná v klasicistním stylu. Jedná se o jedinou sakrální stavbu tohoto druhu na území Prahy. V sousedství kostela stojí bývalá škola a bývalá radnice (nyní obchodní akademie). V bezprostřední blízkosti je též legendární hospoda Na Slamníku.

I když nevíme nic bližšího o první sakrální stavbě na území Ovence (Bubenče), zasvěcení bubenečského kostela svatému Gothardovi je poměrně silným důkazem toho, že to bylo poměrně brzy, jelikož úctu k tomuto světci do našich zemí přinesli benediktinští mniši z Niederaltaichu (kde byl Gothard opatem), kteří tvořili první osídlení nedalekého břevnovského kláštera (993) a kromě jiných založili také klášter na Ostrově u Davle (999). Je tedy velmi pravděpodobné, že zde (možná na stejném místě, jako stojí dnešní kostel) stávala prostá kaplička, u níž se ovenečtí modlili. Jakkoli jde pouze o dohady bez historického podkladu, zbožnost místních lze vyvodit i z toho, že někde nedaleko dnešního Krupkova náměstí stával dvůr, kde se ve 12. století narodil a vyrůstal blahoslavený Hroznata, pozdější opat premonstrátského kláštera v Teplé.

První zmínky o existenci kostela jsou již z roku 1313, kdy byl zdejším farářem jakýsi kněz Vlk. Husitské války zasáhly do historie farnosti a na více jak tři století se farní život zastavil. Zdejší lokalitou procházela četná vojska, obléhající Prahu, takže k plenění došlo jak během třicetileté války, tak i v letech 1741 a 1742.

Bubenečská farnost byla tenkrát přifařena k farnosti libocké a později k Bohnicím. Farnost u zbytků starého kostela byla obnovena v roce 1786 a záhy vznikla iniciativa pro výstavbu nového kostela s původním zasvěcením sv. Gotharda. V dubnu 1801 byla stará budova zbourána a už o měsíc později byl posvěcen základní kámen nového chrámu. Stavba pokračovala velmi rychle, nový kostel byl posvěcen už 18. října roku 1801.

Nepříliš vhodné místo s nestabilním podložím způsobilo, že stavba byla už v roce 1810 opravována a také upravována Josefem Zoblem, k dalším úpravám došlo v roce 1861. V roce 1870 byly ve věži osazeny hodiny, které financoval rytíř Adalbert (Vojtěch) Lanna.

Původně se u kostela sv. Gotharda nacházel i hřbitov, ten byl zrušen v roce 1888.

O farnosti

• Historie kostela
  • Svatý Gothard
  • Historie kněží ve farnosti
  • Duchovní servis
  • Farní list Gothard
  • Svatý rok milosrdenství v Bubenči
  • P. Michal Kimák

Vánoční výzdoba kostela 18:00

22.12.2017

Kostel „se“ nevyzdobí a nepřipraví na Vánoce sám – je potřeba nápaditost, ochotu, čas i radostné srdce každého z nás. Zveme tedy mladé i staré, děti i rodiče, aby pomohli s vánoční výzdobou tento páteční večer: je potřeba postavit a vyzdobit stromky, instalovat betlém, a samozřejmě celý kostel pak pečlivě vytřít, vyluxovat a uklidit.

Roráty 6:30

21.12.2017

Advent by měl být pro křesťana čas přípravy – především té vnitřní. A tou vnitřní přípravou se nemyslí pouze modlitba, ale i práce na sobě samotném. Překonat lenost, vstát o něco dříve, poprat se se svými nedostatky? Přijďte spolu s ostatními na brzkou ranní mši do kostela sv. Gotharda. Mše bude probíhat při svíčkách, pouze s nasvíceným oltářem.

Kající pobožnost a zpovídání 15:00-20:00

19.12.2017

Každý hřích ubližuje nejen Bohu, ale i samotnému člověku i celé církvi, jejíž jsme součástí. Proto kromě soukromé zpovědi má význam i společná kající pobožnost: ta začne odpoledne v 15 hodin a po ní bude až do večerní mše možnost k individuální zpovědi. Kromě bubenečského faráře přijde vypomoct i oblíbený pražský kněz P. Vladimír Málek.

Otevřený kostel 15:00 - 17:00

19.12.2017

Dvě hodiny pro každého, kdo chce jen tak přijít do otevřeného kostela, aby tam pobyl s Ježíšem i se sebou samotným. Nasvícený svatostánek a meditační hudba mohou pomoct nejen samotnému soustředění, ale i k utišení mysli či duše.