Bohoslovec

Milí farníci,

uplynulý a značně jednotvárný zkouškový měsíc jsem si mimo jiné zpestřil návštěvou kina Světozor u Václavského náměstí. Kdesi na internetu mě totiž zaujala reklama na film Katedrála. V něm je nám představen jistý Justo Gallego z předměstí španělského Madridu. Justo od roku 1961 až do své smrti před dvěma lety staví katedrálu; sám. Justo je blázen.

Ve své pubertě se musel tvrdou prací postarat o svou rodinu, nikdy tak neabsolvoval žádné vzdělání. Později vstupuje do kláštera, když však komunita po zkušební době hlasuje, zda jej mezi sebe přijme, je odmítnut. Už zde začínáme kráčet po tenké hraně, kdy přesně nevíme, co bylo důvodem Justova odmítnutí. Možná jeho nemoc – tuberkulóza nebo spíš jeho složitá nátura, která nebyla zrovna vhodná pro komunitní život uzavřeného kláštera.

Jeho nemoc a slib daný za její vyléčení ovšem zcela určitě stála na počátku stavby katedrály, kterou se rozhodl vybudovat k oslavě Boha, s kterým chtěl žít každý den. A tak zcela bez vzdělání, s velmi omezenými prostředky začíná stavět své doslova životní dílo.

Spatřit na něm, i skrze film, můžeme mnohé, možná i víc, než tam je. Zároveň můžeme, chceme-li, dělat, že mnohé nevidíme. Justo nebyl ekologický průkopník používající výhradně odpad a zbytkový materiál. Ani nebyl přesvědčen o svojí lidské síle a odhodlání. Justo byl přesvědčený o jediné věci ve svém životě a pokud se ji nebudeme snažit pochopit, tak byl skutečně blázen. On ale měl na prvním místě Boha a další místa vůbec neřešil. Celý život chodil po té nejtenčí hraně mezi bláznovstvím a svatostí. V tom co měl, nebo spíš v jeho případě v tom co neměl, se v Justově životě oslavil Bůh.

Některé jeho chování pro nás může být výstřední nebo pohoršlivé, jazyk nevytříbený. Nesmíme podlehnout pokušení a zavírat oči kvůli formě. Za ní a i v ní tiše čeká to hlavní.

Na závěr opět připomenu, že budu rád za vaše podněty k tomuto postupnému představování formace a života seminaristů. Máte-li jakékoli otázky nebo by vás něco z našeho života zajímalo, neváhejte mi, prosím, napsat na adresu kuba.sobotka@seznam.cz.

                                                                                                                   Jakub
Copyright © 2018 - 2023 Farnost sv. Gotharda
Všechna práva vyhrazena.