O farnosti

Naše římskokatolická farnost má dlouhou historii, její počátek sahá někam do 12. století a tvoří nedílnou součást dějin celé městské čtvrtě, jež se původně jmenovala Ovenec.

Neznáme všechna jména bubenečských kněží, ale i těch několik desítek, která jsou tady uvedena, dosvědčují, že farnost sv. Gotharda sehrávala poměrně důležitou roli jako zázemní pražského arcibiskupství, ale i později vzniklé Teologické fakulty Univerzity Karlovy.

Svatý Gothard patří rovněž k nejstarším zasvěcením kostelů na našem území a propojuje nás s Evropou, kam patříme a jejíž – dnes ohrožené – hodnoty se tvořily celá staletí i díky mnichům a klášterům, z nichž se šířila kultura do širšího okolí. Gothard jako opat německého benediktinského kláštera Niederalteich byl velmi záhy jako patron a ochránce uctíván nejen na území Bavorska, ale i všude tam, kam přicházeli jeho žáci a učedníci.

Máme být na co hrdí. Chceme se však nejen dívat do minulosti, ale žít přítomnost a tvořit budoucnost právě zde a právě tady, kde a kdy žijeme.