Pastorační rada

Když se v září 2016 poprvé sešla nová pastorační rada svatogothardské farnosti, byl jsem i já sám překvapen, kolik mladých lidí jste vybrali mezi sebou a nominovali je do ní jako své zástupce. Přesto, že mi v prvních měsících někteří vyčítali, že jsem si „natahal“ do Bubenče své bývalé farníky, byl jsem (skutečně a upřímně) rád, že se to neukázalo jako pravda: mezi mými nejbližšími spolupracovníky v pastorační radě není nikdo, koho bych znal předtím, než jsem byl jmenován zdejším farářem.

Prvním bodem programu ustavující schůzky byla kromě vzájemného představení a mého poděkování volba místopředsedy. Poměrně jednomyslně se jím stal Petr BLÁHA:

Milí farníci,
asi většina z vás se před rokem zúčastnila volby členů nové pastorační rady farnosti. Z několika farníků, kteří byli ochotni kandidovat, se stali řádnými členy ti, kteří se umístili na prvních 4 místech (polovina členů), druhou polovinu si dle svého uvážení z těch, kteří se umístili hned na dalších „příčkách“, vybral otec Miloš.

Rád bych vám přiblížil úlohu a náplň pastorační rady farnosti u nás v Bubenči. Naše pastorační činnost by měla probíhat v rovině sebeposvěcování (tzn. aktivity duchovního charakteru, jejichž cílem je prohloubení vztahu k Bohu), komunitního života (tzn. aktivity, které umožní upevnit opravdové bratrské vztahy mezi námi, tyto aktivity jsou tedy zaměřeny na členy farnosti a ty, kteří by mezi nás rádi patřili) a misijního poslání (tzn. takové aktivity, které jsou otevřené světu, tedy i nevěřícím lidem). Naším úkolem je společná pastorace, tedy evangelizace, (sebe)vzdělávání ve víře, v Bibli, v církevních dokumentech a být v obrazu života církve. Měli bychom reprodukovat nápady, návrhy a připomínky ostatních farníků otci Milošovi, prodiskutovat a vyhodnotit je a případně dále rozvést a naplánovat – týká se to kupříkladu různých farních aktivit a pomoci při jejich zajišťování. Během zasedání řešíme jak aktuální témata, tak pravidelné a mimořádné činnosti týkající se naší farnosti v budoucnu.

Tento měsíc dokončujeme přípravu pastoračního plánu pro nadcházející rok, do kterého jste mohli svými podněty, hlasováním a návrhy přispět i vy v rámci ankety, která se uskutečnila v minulých týdnech.

Budeme rádi, když se i prostřednictvím nás budete aktivně zapojovat do chodu farního společenství. Nebojte se nás oslovovat a dělit se s námi o vaše nápady, návrhy a připomínky, které třeba povedou k dalšímu obohacení našeho farního společenství.

Pastorační (farní) rada má tyto členy:

Miloš Szabo, farář – předsedající
Petr Bláha – místopředseda
Ondřej Fajstavr
Tereza Neradová – sekretářka, zapisovatelka
Matěj Dynybyl
Michael Heres
Zdeněk Kopka
Maria Milgrom
Matej Jendroľ

Pětileté funkční období Pastorační rady farnosti u kostela sv. Gotharda v Praze-Bubenči začalo v říjnu 2016.