Modlitba za svět

Co může udělat pro mír ve světě obyčejný člověk? Nic? Jen čekat, co udělají vlády světa a jak budou reagovat jednotlivé národy na různé národnostní nebo náboženské konflikty? Něco přece jen udělat můžeme. V několikaletém projektu Modlitba za svět putujeme doslova po celém světě: každé první pondělí v měsíci v 17:30 je u Sv. Gotharda sloužena mše za určitou zemi, po níž následuje přednáška a krátká diskuse, ukončena představením státní hymny. Celý měsíc se pak společně i osobně modlíme na úmysly, týkající se této země. Chceme prosit Boha za bezpečný svět, aby byl místem života nejen pro nás, ale i pro ty, kteří se teprve narodí.

Grenada

4. listopadu 2024 – 2. prosince 2024

Grenada je jeden z nejmenších a nejmladších států západní polokoule. Rozloha činí 344 km2, tedy zhruba jako dvě třetiny Prahy. Svou nezávislost datuje teprve od 7. února 1974, předtím se jednalo o britskou kolonii.

Pokud se nekoná nějaká politická nebo klimatická katastrofa, stojí obvykle mimo zájem světové veřejnosti. Na první stránky médií se dostala v roce 1983, kdy politická nestabilita vyústila nejen v převrat, ale i v popravu charismatického, avšak prokomunisticky orientovaného vůdce Maurice Bishopa, jehož dnes připomíná název mezinárodního letiště v hlavním městě St. George‘s. Následovala několikaměsíční invaze amerických vojsk označená kódovým názvem Urgent Fury, než byla situace po nových volbách víceméně stabilizována.

Ostrovy Grenady leží na jižním okraji oblasti hurikánů, takže se jim většinou vyhnou, tím nečekanější je pak situace, když některý z nich udeří plnou silou a ničí vše, co mu stojí v cestě. Po roce 1955, kdy hurikán Janet poničil téměř všechny budovy a plantáže a zabil 122 lidí, se zdálo, že se příroda umoudřila, nicméně o padesát let později roku 2004 hurikán Ivan zlikvidoval 90 % staveb a 39 lidských životů. A ještě překvapivější bylo, když se za necelý rok hurikán Emily postaral o to, že zničil i to, co ten předchozí nestihl. Naposledy Grenada zaúpěla pod hurikánem letos v červenci, kdy se tropická bouře Beryl změnila na hurikán během necelých 48 hodin.

Obyvatelstvo Grenady je však hrdé a nevzdává se. I když vlastně nejde o původní populaci – ta skončila neslavně: poslední zbytky Karibů a Aravaků roku 1650 skočily do moře ze čtyřicetimetrové skály v místě, jemuž se dnes říká Sauteurs, čili skokani. Grenaďané jsou tedy téměř beze zbytku potomkové afrických otroků, kteří sem byli přivezeni jako levné pracovní síly na francouzských a anglických lodích. Kromě vlastního území další dvě třetiny Grenaďanů žijí na jiných karibských ostrovech anebo v USA či ve Spojeném království.

Jakkoli jde o malý stát, po Indonésii je druhým největším vývozcem muškátového oříšku na světě. Kromě toho vyváží do většiny zemí také skořici, zázvor a hřebíček.

Hurikány zasažená ekonomika se uzdravuje rostoucím turismem, stále více bohatých Američanů využívá jak nižších cen, tak i čistých pláží nejen tří hlavních, ale i několika menších ostrovů, které tvoří souostroví Grenadiny. Pro rok 2024 se tato malá země dokonce dostala mezi top prázdninové destinace prestižních amerických cestovních agentur. Mezi grenadské zajímavosti pak určitě patří i 65 soch v životní velikosti stojících na mořském dně.

Velkými změnami prochází rovněž náboženské složení obyvatel Grenady. Zatímco ještě před rokem 2000 se téměř dvě třetiny obyvatelstva hlásily k anglikánům, nyní téměř polovinu Grenaďanů tvoří římští katolíci. Tyto pohyby jsou způsobeny především přílivem migrantů z chudších katolických zemí.

Večer věnovaný Grenadě – 4. listopadu 2024:

17:30 mše svatá s úmyslem za Grenadu, 18:15 prezentace základních informací (Šimon Slivanský), historických a náboženských souvislostí (P. Miloš Szabo) a monitoring současného dění v zemi (Jiří Václavek)

 (grenada_primluvy1730477357.pdf)


Ghana

7. října 2024 – 3. listopadu 2024

Asi 700 metrů od ghanského parlamentu v hlavním městě Accra se nachází obrovský kráter, postupně zarůstající vysokým plevelem. Tato stavba spolkla již 60 milionů amerických dolarů a zatím se nezdá, že by někdo nalezl řešení, co s ní udělat dál.

Jde o projekt Národní katedrály Ghany, na němž se shodli jak hlavní představitelé všech křesťanských církví v zemi, tak ghanská vláda a prezident. Nana Akufo Addo, jenž je ve svém úřadu od roku 2017, o necelý rok později při odhalení základního kamene katedrály řekl: „Jsme hluboce nábožensky založený národ a národní katedrála nám umožňuje historickou příležitost postavit Boha do středu záležitostí našeho národa. Slouží jako symbol naší trvalé vděčnosti Bohu za požehnání, která dává našemu národu, jenž ve své hymně zpívá: Bůh žehnej naší vlasti Ghaně a učiň náš národ velkým a silným! Mezinominační národní katedrála pomůže sjednotit náš křesťanský národ, a tím přispěje k podpoře naší jednoty a k sociální soudržnosti.“

Místo toho však megalomanský projekt, který měl být dokončený na 60. výročí nezávislosti Ghanské republiky, tedy roku 2020, a který spolkl 9 akrů (akr se u nás nepoužívá, bylo by vhodné nahradit hodnotou v našich jednotkách, tedy ary nebo hektary) prvotřídních pozemků v Accře, ghanský lid, historicky, složený z mnoha etnik, ještě více rozdělil. Odhadem je v celé zemi postaveno přes 10 tisíc křesťanských chrámů, přičemž samozřejmostí jsou nejen kázání a bohoslužby pod širým nebem, ale i na autobusových terminálech, ve veřejné dopravě včetně státních autobusů nebo na křižovatkách velkých silnic.

O tom, že by Ghana mnohem více než další kostel, patřící všem a nikomu, potřebovala investovat jinde, svědčí i skutečnost, že země aktuálně čelí nejhorší ekonomické krizi za několik desetiletí a státní dluh roste nejrychleji v její dosavadní historii. Přitom ještě donedávna patřila Ghana mezi nemnoho afrických zemí, které se chlubily nejen politickou, ale i ekonomickou stabilitou. Inflace se vyšplhala na rekordních 54 procent, pod hranici chudoby velmi prudce spadla více než jedna čtvrtina obyvatelstva.

Podle biskupů, ministrů i prezidenta katedrála přiláká do Ghany křesťany z celého světa a stane se náboženským centrem celé Afriky. Má zahrnovat muzeum Bible i dokumentační centrum křesťanství v Africe, sloužit jako místo státních pohřbů i slavnostních státních i náboženských inaugurací. Zdá se však, že místo náboženského centra vznikl problém, který není jediným kráterem na duši ghanského obyvatelstva.

Večer věnovaný Ghaně – 7. října 2024:

17:30 mše svatá s úmyslem za Ghanu, 18:15 prezentace základních informací (Kristián Šanta), historických a náboženských souvislostí (P. Miloš Szabo) a monitoring současného dění v zemi (Jiří Václavek)

 (ghana_primluvy1727730461.pdf)


Gambie

2. září 2024 – 6.října 2024

Nejmenší africký stát se může pochlubit nejen neobvyklým tvarem připomínajícím nudli vklíněnou do mnohem většího Senegalu, ale také neobvyklým charakterem: celou zemi totiž podélně dělí řeka, přes níž nevedežádný most. Země větších i menších trajektů, lesů i vesnic je zmítaná typicky africkými problémy, které pramení ze střídání vlád různých diktátorů a tzv.demokratů, přičemž ani oni většinou nejsou schopni zajistit obyvatelstvu tolik potřebnou prosperitu a klid.

Obyvatelé Gambie žijí zejména hudbou, snem každého Gambijce je stát se hudebníkem nebo producentem (ano, na práci izde pomyslí málokdo, ale v tom tato země není výjimkou nejenv africkém kontextu). Na rozdíl od Evropanů, kteří spoléhají na manuální práci přistěhovalců, Gambijci se nakonec musí spolehnout jen a jen na sebe. I přesto, že žijí v chudobě, kterou si mnozí neumíme představit, se obvykle stále usmívají. I proto dali cestovatelé Gambii název Smiling coast, tedy Usměvavé pobřeží. A když už jsme u chudoby, s tou souvisí i způsob stravování: není-li dost peněz na nákup jídla, všude kolem si lidé dopěstují mango, které pak upravují na tisíc způsobů. A se zásobou si pakvystačí po celý rok, a to i v době, kde ani Gambijec příliš nevychází z domu, a to je od konce května do září, protože zdejší období dešťů nebývá příliš přívětivé.

Maličká země má pouze tři města. Tedy spíše jedno dvouměstí (Banjul a Serekunda) a Brikama. Zejména v nich je patrný dohasínající vliv doby, kdy byla Gambie součástí britské kolonie Senagambie. Ve snaze vymanit se z tohoto vlivu (a tato snaha trvá už odroku 1965, kdy byla vyhlášená plná nezávislost) domorodí obyvatele změnili téměř všechny původní a dlouholeté názvy, nicméně jak se nyní doopravdy jmenují jednotlivé ulice či domy, téměř nikdo z běžného obyvatelstva nejen neví,ale je to v podstatě ani nezajímá. Ptát se zde na adresu je téměř zbytečné, lidé se orientují podle svých zkušeností a zážitků, nikoli podle nějakých jmen a názvů.


Na turisty si Gambie ještě nezvykla, a pravděpodobně ještě dlouho ani zvykat nebude. Když se ale nějaký objeví, je pro ně divné, proč se chodí někdo v noci dívat na pláž, jak tam mezi sebou zápasí tisíce krabů, když se může spát. Nakonec, krabi se prý také nechodí dívat na lidi…

A když něco nedává smysl, tak nemá důvod aby existovalo. Honosný Oblouk 22 v hlavním městě Banjul, který si nechal vybudovat prezident Yahya Jammeh by sice pro turisty byl zajímavý, ale jakmile se povedlo prezidenta svrhnout, lid svrhl i tuto vskutku kolosální stavbu. Jammeh sice byl prezidentem, ale choval se jako císař: sám sebe uděloval řády a vyznamenání, a pod zmíněný oblouk mohl vstoupit (natož se pod ním projít či dokonce projet) pouze on a v jeho doprovodu ještě jeho žena.


Gambie je země ovlivněna stejnojmennou řekou, a rovněž náboženstvím, které má však daleko od toho, co si podnáboženstvím většinou představujeme v jiných zemích. A to přesto, že 90 %obyvatelstva se hlásí k islámu. Většina z místních totiž věří hlavně tomu, že ve stromech sídlí duše jejich předků. Proto si své domy staví kolem stromů a nejdůležitější porady i na nejvyšší úrovni se musí vždy konat pod stromem…

 Večer věnovaný Gambii – 9. září 2024:

17:30 mše svatá s úmyslem za Gambii, 18:15 prezentace základních informací (BrunoSibera), historických a náboženských souvislostí (P. Miloš Szabo) a monitoring současného dění v zemi (Jiří Václavek)


 (gambie_primluvy1725134320.pdf)



Falklandy


5. srpna 2024 – 1. září2024

 

Poprvé jsem o Falklandách slyšel na střední škole. Že tam vypukla válka. Nevěděl jsem ani to, kde přesně se nacházejí, ani to, proč ten válečný konflikt vlastně vznikl. Zmatek v hlavě násobilo i to, že tehdejší československé zprávy přinesly velmi kusé informace, z nichž vlastně nebylo patrné ani to, na čí straně naše vláda stojí. Británie, která nakonec válku o Falklandy vyhrála, byla totiž typickým představitelem evropského kapitalismu, proti němuž socialistický tábor ideologicky bojoval, a Argentina se v té době nacházela pod vedením vojenské junty, jíž šéfoval prezident Leopoldo Galtieri.

Dnes už vím, že Británie si tehdy na ostrovech, které získala za někdejší koloniální éry, udržela vliv dosud, trvalé osídlení svých občanů na Falklandách může počítat na čtyři století, od roku1833. A pravděpodobně to tak i zůstane i nadále, i přesto, že současný argentinský prezident Javier Milei jak při své inauguraci roku 2023, tak i letos při výročí zmíněné války, zdůraznil, že má jeho země na Falklandské ostrovy, které španělština nazývá Malvíny (Malvinas) neochvějný nárok a bude ho v budoucnu určitě uplatňovat. Referendum, které roku 2013 na ostrovech proběhlo a jehož otázka zněla, zda si místní obyvatele přejí setrvat v jednom státě se spojeným královstvím anebo se od něho osamostatnit, přineslo jednoznačnou odpověď: Hlasovalo 98 % obyvatelstva a kromě 3 hlasů všechny mluvily o pokračování stávajícího politického statusu.

Souostroví, sestávající zhruba ze sedmi set menších a dvou velkých ostrovů, představuje v jižním Atlantickém oceánu navzdory své odlehlosti a nehostinnosti nesmírně důležitou strategickou lokalitu: odhady hovoří o přítomnosti šedesáti miliard nevytěžených barelů ropy. Kromě toho jsou ostrovy významným zdrojem vědeckých bádání, především v přírodních vědách. Právě zde se dvakrát zastavil i Charles Darwin, který do Evropy přivezl několik hornin se zkamenělými rostlinami i živočichy. Jak složení těchto objevů, tak i dávná fauna s florou, předkládá vědcům stále stoprocentně nezodpovězenou otázku, jestli se Falklandy (ale i jiné ostrovy) oddělily od amerického kontinentu anebo byly součástí kontinentů afrického, s nímž je pojí právě většina objevených fosilií.

Jakkoli se tedy území Falkland již několik let jeví jako klidné souostroví připomínající zapomenutý ráj, do jehož scenérie zapadá nejen absence jakékoli výškové budovy, ale i signálu wifi, který sice existuje, ale místní necítí potřebu ho využívat.

Další informace, včetně toho, kdy a jak se sem dostali katolíci, a proč je jich 10 %, budou obsahem tematického večera první pondělí v měsíci srpnu.

 

 

Večer věnovaný Falklandským ostrovům – 5. srpna 2024:


17:30 mše svatá s úmyslem za Falklandy, 18:15 prezentace základních informací (Šimon Slivanský), historických a náboženských souvislostí (P. Miloš Szabo) a monitoring současného dění v zemi (Jiří Václavek)


 (falklandy_primluvy1722938973.pdf)

 

Faerské ostrovy

Cookovy ostrovy

Gabon

Francie

Finsko

Filipíny

Fidži

Etiopie

Estonsko

Eritrea

Ekvádor

Britské Panenské ostrovy

Britské indickooceánské teritorium 

Bermudy

Egypt

Džibutsko

Dominikánská republika

Dominika

Dánsko

Čína

Česko

Černá Hora

ČAD


Kromě mezinárodně uznaných států je ve světěně kolik menších i větších společenství či národů, které se z různých důvodů ocitly v určité izolaci, ať už ekonomické či politické. Ostrovy, ale i kontinentální území, jejichž obyvatelstvo buď usilovalo o vyhlášení státní nezávislosti, ale nebylo jim vyhověno a jejich samostatnost buď neuznává žádný jiný stát či pouze několik států, anebo se nacházejí v situaci, kdys nimi jejich mateřská země udržuje minimální kontakt, což může v budoucnu způsobit velké problémy.

Protože tato území jsou tedy mnohem větším rizikem občanských nepokojů, válek či mezinárodních sporů, letní měsíce budeme v modlitbě věnovat právě jim.

 

Aruba

Arcach

Americká Samoa

Burundi

Burkina Faso

Bulharsko

Brunej

Brazílie

Botswana

Bosna a Hercegovina

Bolívie

Bhútán

Kromě mezinárodně uznaných států je ve světě několik menších i větších společenství či národů, které se z různých důvodů ocitly v určité izolaci, ať už ekonomické či politické. Ostrovy, ale i kontinentální území, jejichž obyvatelstvo buď usilovalo o vyhlášení státní nezávislosti, ale nebylo jim vyhověno a jejich samostatnost buď neuznává žádný jiný stát, či pouze několik států, anebo se nacházejí v situaci, kdy s nimi jejich mateřská země udržuje minimální kontakt, což může v budoucnu způsobit velké problémy.

Protože tato území jsou tedy mnohem větším rizikem občanských nepokojů, válek či mezinárodních sporů, letní měsíce budeme v modlitbě věnovat právě jim.

Abcházie (součást Gruzie)

Anguilla (součást Spojeného království)

Bahrajn

Bahamy

Ázerbájdžán

Austrálie

Arménie

Argentina

Antigua a Barbuda

Angola

Andorra

Alžírsko

Albánie

Afghánistán



Copyright © 2018 - 2024 Farnost sv. Gotharda
Všechna práva vyhrazena.