Modlitba za svět

Co může udělat pro mír ve světě obyčejný člověk? Nic? Jen čekat, co udělají vlády světa a jak budou reagovat jednotlivé národy na různé národnostní nebo náboženské konflikty? Něco přece jen udělat můžeme. V několikaletém projektu Modlitba za svět putujeme doslova po celém světě: každé první pondělí v měsíci v 17:30 je u Sv. Gotharda sloužena mše za určitou zemi, po níž následuje přednáška a krátká diskuse, ukončena představením státní hymny. Celý měsíc se pak společně i osobně modlíme na úmysly, týkající se této země. Chceme prosit Boha za bezpečný svět, aby byl místem života nejen pro nás, ale i pro ty, kteří se teprve narodí.

Guatemala

6. ledna 2025 – 2. února 2025

Guatemala tvoří spolu se sousedním Hondurasem a Salvadorem trojúhelník, který nechvalně proslul ohromnou mírou pouličního násilí a vražd. Za brutální kriminalitou stojí především gangy, jež se rozrostly do nadnárodních organizací. I to je jedna z reálných tváří země, kde se sice většina obyvatelstva hlásí k římskokatolické církvi, ale tato příslušnost se projevuje zejména tím, že jsou všichni pokřtění, nejdůležitější události života se odehrávají s požehnáním kněze a pro své počínání si i ti největší bossové chodí úspěch vymodlit v neděli do „svého“ kostela.

Posuzovat zemi a její bezpečí lze z různých úhlů pohledu: můžeme obdivovat pouze přírodu, zkoumat mayské památky, nahlížet do nejstarší historie místního obyvatelstva, anebo se zamíchat do jejich každodenního života a poznávat realitu, jaká je. Při kontaktu s obyvatelstvem musí přitom Evropan počítat, že zítra klidně znamená za týden, za hodinu je ve skutečnosti za čtyři hodiny, možná znamená ne a ano zas možná.

Gang neznamená pouze podzemí, ale i to, co se odehrává na ulicích. Všichni vědí, že někteří lidé vlastní zbraně, ale používat je smí pouze ten, komu to gang dovolí. Respektive, je nebezpečné, když ty zbraně má někdo, kdo do toho gangu nepatří. Pak se klidně může stát, že i náhodný turista je svědkem policejního zátahu, kdy vlétne houf ozbrojených mužů do nějakého obchodu, vyvleče ven chlápka a odveze ho na stanici. Nikdo příliš nezkoumá, že udání podal někdo z gangu, který prostě nesnesl, že se ozbrojuje někdo bez jejich dovolení. Sami sebe pasovali za ochránce spravedlnosti a ostatním nezbývá než to respektovat a nedostat se s nimi do křížku. Pokud se někdo rozhodne proti jejich vůli, musí počítat s tím, že dříve nebo později si to odnese. A většina přihlížejících se na jeho obranu nepostaví.

Možná se to našinci bude zdát divné, ale stejně tak se běžnému obyvateli Guatemaly bude zdát divné, že se někde pořádek udržuje jinak, než jsou na to zvyklí oni. Navíc to takto mají desetiletí. Převzali to po svých rodičích, a tito se tak naučili žít od svých předků. Přijde-li do tohoto světa praktikující evropský katolík, ještě se podiví i tomu, když z jejich úst bude slyšet španělsky, že to takto zkrátka chce Bůh. A tak se spousta vražd ani nehlásí na policii. I ta má strach z toho, že pokud by náhodou narazila na vlivného člena gangu, může to některého z jejích příslušníků stát život.

I přesto ale na internetu bude řada cestovních agentur nabízet dovolenou v Guatemale. A na co lákají do této nejhustěji obydlené středoamerické země? „Právě v Guatemale můžete vystoupat po aktivním vulkánu, vidět z bezpečné vzdálenosti vybuchující sopku a grilovat nad žhavou lávou. Nebo se koupat v přírodním bazénu. Guatemala je čarovné místo, kde dodnes cítíte tradiční mayskou atmosféru. Třešničkou na dortu je tradiční káva, indiánská čokoláda a krásná španělština.“

Večer věnovaný Guatemale – 6. ledna 2025:

17:30 mše svatá s úmyslem za Guatemalu, 18:15 prezentace základních informací (Michal Dratva), historických a náboženských souvislostí (P. Miloš Szabo) a monitoring současného dění v zemi (Jiří Václavek)

 (guatemala_primluvy1735454885.pdf)


Gruzie

2. prosince 2024 – 5. ledna 2025

Koncem října 2024 se v Gruzii konaly parlamentní volby a pro většinu světa zde překvapivě vyhrála proruská strana Gruzínský sen. Překvapivě proto, že je to právě Rusko, které již od roku 1993 nejen okupuje Abcházii a Jižní Osetii, které jsou součástí Gruzie, ale je i jeden z mála států, které uznaly jejich nezávislost.

Pochopit tuto politickou situaci možná pomohou geopolitické souvislosti, které tuto kavkazskou republiku v nedávné minulosti vehnaly do náruče Sovětského svazu, aby se po jeho rozpadu nenaplnila očekávání gruzínského lidu mít se nejen svobodněji, ale především lépe, a to i navzdory tomu, že cca do roku 2015 byla tato země považována za ekonomického černomořského tygra, jenž má našlápnuto na brzké přijetí do Evropské unie. Nejdříve celosvětová covidová pandemie a od roku 2022 vojenská invaze na Ukrajinu však měnily společenské i ekonomické klima Gruzie, takže přibývá pragmaticky smýšlejících lidí, kteří v blízkém Rusku vidí silnější potenciál než ve vzdálené Evropské unii.

Gruzie je přitom nádherná země hor, starobylých křesťanských chrámů a přívětivých venkovanů, kteří i v dnešní době obdělávají svá políčka anebo chovají drobná stáda hospodářských zvířat. Spolu s Arménií jde o první země, které přijaly křesťanství jako svá státní náboženství. V té době bylo hlavním střediskem Gruzínů, jejichž zemi starověcí Římané nazývali Ibérií, dnes malé městečko Mccheta nedaleko Tbilisi. Zatímco cizinci toto místo míjejí takřka bez povšimnutí, Gruzíni k němu chovají velkou úctu. Vždyť až do 19. století sloužila místní katedrála z 11. století jako korunovační i pohřební místo gruzínských monarchů. Roku 1815 zemřel poslední gruzínský král v exilu, protože území jeho království bylo již několik let anektováno carským Ruskem.

Přitom Gruzie má mnohem starší a bohatší historii než Rusko, zdejší národ obchodoval s vyspělými evropskými říšemi, a právě tato skutečnost napomohla tomu, že se sem bez problémů dostali už žáci samotných apoštolů a díky misionářkám Kristýně a Nině byl pokřtěn nejdříve král a pak celý národ, jenž se už roku 337 prohlásil za křesťanský.

A právě zmíněná Mccheta se záhy stala centrem náboženského života, který se ještě zintenzivnil poté, co se po roztržce s arménskou církví místní přimkli více ke Konstantinopoli, čímž se po velkém schismatu s Římem dostali do sféry ortodoxního vlivu, v němž setrvávají dodnes.

Mimochodem, zatímco my stále mluvíme o Gruzii, na přelomu tisíciletí gruzínské ministerstvo i na půdě OSN prosazovalo, aby svět přestal používat Ruskem vnucený název Gruzie a přijal název Georgia, jenž v cizích jazycích vznikl podle svatého Jiří, patrona východních křesťanů. Poslední roky však tento tlak na mezinárodní společenství ustal. A tak je možné, že Česko nebude jediné, které i nadále bude mluvit o Gruzii a Gruzínech.

Večer věnovaný Gruzii – 2. prosince 2024:

17:30 mše svatá s úmyslem za Gruzii, 18:15 prezentace základních informací (Kristián Šanta), historických a náboženských souvislostí (P. Miloš Szabo) a monitoring současného dění v zemi (Jiří Václavek)

 (gruzie_primluvy1733236488.pdf)


Grenada

Ghana

Gambie

Falklandy

Faerské ostrovy

Cookovy ostrovy

Gabon

Francie

Finsko

Filipíny

Fidži

Etiopie

Estonsko

Eritrea

Ekvádor

Britské Panenské ostrovy

Britské indickooceánské teritorium 

Bermudy

Egypt

Džibutsko

Dominikánská republika

Dominika

Dánsko

Čína

Česko

Černá Hora

ČAD


Kromě mezinárodně uznaných států je ve světěně kolik menších i větších společenství či národů, které se z různých důvodů ocitly v určité izolaci, ať už ekonomické či politické. Ostrovy, ale i kontinentální území, jejichž obyvatelstvo buď usilovalo o vyhlášení státní nezávislosti, ale nebylo jim vyhověno a jejich samostatnost buď neuznává žádný jiný stát či pouze několik států, anebo se nacházejí v situaci, kdys nimi jejich mateřská země udržuje minimální kontakt, což může v budoucnu způsobit velké problémy.

Protože tato území jsou tedy mnohem větším rizikem občanských nepokojů, válek či mezinárodních sporů, letní měsíce budeme v modlitbě věnovat právě jim.

 

Aruba

Arcach

Americká Samoa

Burundi

Burkina Faso

Bulharsko

Brunej

Brazílie

Botswana

Bosna a Hercegovina

Bolívie

Bhútán

Kromě mezinárodně uznaných států je ve světě několik menších i větších společenství či národů, které se z různých důvodů ocitly v určité izolaci, ať už ekonomické či politické. Ostrovy, ale i kontinentální území, jejichž obyvatelstvo buď usilovalo o vyhlášení státní nezávislosti, ale nebylo jim vyhověno a jejich samostatnost buď neuznává žádný jiný stát, či pouze několik států, anebo se nacházejí v situaci, kdy s nimi jejich mateřská země udržuje minimální kontakt, což může v budoucnu způsobit velké problémy.

Protože tato území jsou tedy mnohem větším rizikem občanských nepokojů, válek či mezinárodních sporů, letní měsíce budeme v modlitbě věnovat právě jim.

Abcházie (součást Gruzie)

Anguilla (součást Spojeného království)

Bahrajn

Bahamy

Ázerbájdžán

Austrálie

Arménie

Argentina

Antigua a Barbuda

Angola

Andorra

Alžírsko

Albánie

Afghánistán



Copyright © 2018 - 2025 Farnost sv. Gotharda
Všechna práva vyhrazena.