11. 10. 2024

Společná modlitba růžence s knězem / 11., 18., 25. 10.

Zejména v dominikánských kostelích a klášterech je často k vidění obraz, na němž Panna Maria předává svatému Dominikovi klasický růženec, tedy jakýsi řetízek z drobných kamínků, který je ukončený křížkem, na němž je zobrazen mrtvý Kristus. I když modlitba růžence, jak ji známe dnes, vznikla o staletí později, byli to právě dominikáni, kteří se postarali jak o její vznik, tak i o její rozšíření. Zatímco mniši se každý den modlili 150 latinských žalmů, laičtí bratři v klášterech neuměli obvykle číst, natož latinsky, proto těchto 150 žalmů nahrazovali 150 andělskými pozdravy z evangelia, tedy tomu, co dnes nazýváme Zdrávas Maria. Dominikáni mají zásluhu i na tom, že měsíc říjen je považován za měsíc růžence, a i v naší farnosti jsme právě v říjnu zváni, abychom se tuto modlitbu pomodlili společně.