14. 8. 2024

Svátek svatého Maxmiliána Kolbeho - mše svatá v 17:30

Svatý Maxmilián Kolbe byl polský kněz, kterého kanonizoval v roce 1982 papež Jan Pavel II.
V mládí se tehdy ještě chlapci se jménem Rajmund zjevila Panna Maria se dvěma korunami a to zásadně formovalo jeho další život. Přijal věčné sliby a byl poslán na další studia do Říma. Tam založil se spolužáky tzv. Rytířstvo Neposkvrněné. Po návratu do Polska přednášel filozofii a dějiny církve.
Přestěhoval se do kláštera Niepokalanów nedaleko Varšavy, kde stál u zrodu misijního semináře. Odtud začal vydávat měsíčník Rytíř Neposkvrněné.
Odchází na misii do Japonska a časopis o víře vydává nadále i tam. Tisk považoval za skvělý prostředek k šíření víry. Kromě malého semináře v Japonsku pracoval na založení dalších klášterů v Indii, Číně a Koreji.
V roce 1936 byl odvolán zpět do Polska a po začátku II. světové války byl s ostatními řeholníky zatčen a odvezen do Německa. Po propuštění se vrátil zpět domů, kde spolu s bratry pomáhali nezaměstaným, Židům a dalším potřebným. V roce 1941 byl nacisty zatčen a odvezen na nucené práce do Osvětimi. Velmi fyzicky trpěl, protože od mládí bojoval s tuberkulózou. Ve skutečnosti mu pracovala jen malá část plic a lékaři v Japonsku považovali za zázrak, že jeho tělo je schopno fungovat. Maxmilián věřil, že to vše se děje na přímluvu Panny Marie.
V Osvětimi nakonec Maxmilián Maria Kolbe umírá, když nabídne svůj život za život otce od rodiny. Dobrovolně se přihlásí do skupiny vězňů, kteří měli být pro výstrahu ostatním umučeni hlady. Nedostatku jídla a vody odolával dva týdny, nakonec ho usmrtil pracovník gestapa tzv. fenolovou injekcí.
(zpracováno podle catholica.cz)