Farní charita

Milí farníci,

ráda bych se ohlédla za naším farním táborákem, kde dámy z farního klubu nabízely spoustu krásných výrobků, a snad i zlákaly mezi sebe další dámy z farnosti. Komu se jejich práce líbila a chtěl by se také přidat, ať neváhá: scházejí se každý čtvrtek od 9 h na faře a zde setrvají cca do 12 h. Nemusíte se předem nijak ohlašovat, stačí pouze přijít. Zatím jsou pouze čtyři a budou rády za nové členky. Jedná se o přátelský kolektiv, se kterým vypijete kávu, pobavíte se, a ještě se něčemu novému přiučíte. V to nedělní odpoledne, kdy se konal táborák, se vybralo pro mě celkem neuvěřitelných 3488,- Kč, které poputují sestřičkám do Staré Boleslavi – v této nelehké době potřebují každou korunu. Všem, kteří se do této akce zapojili, moc děkuji.

Při farním táboráku také proběhl malý „bazárek“ dětského oblečení, který se chvilkami měnil na přehlídkové molo našich nejmenších farních slečen, a musím uznat, že některým to opravdu moc slušelo. Zbylé oblečení bude odvezeno do Azylového domu pro matky s dětmi.

Nedávno jsem v rádiu poslouchala rozhovor se slečnou, kterou její expřítel poleptal kyselinou a ona v důsledku toho oslepla. Poté, co přežila tuto tragédii a několik týdnů strávila jako nemohoucí na nemocničním a později domácím lůžku, dnes soucítí se starými i nevidomými lidmi: chodí je pravidelně navštěvovat, povídat si s nimi a pomáhá jim přečkat dobu, kdy jsou upoutáni na lůžko. Při poslechu toho rozhovoru jsem přemýšlela, že bychom mohli u nás ve farnosti také zavést návštěvy nemocných v LDN. Zejména té naší v Bubenči, ale třeba i na Novém Městě. I když si dnešní situace žádá speciální opatření, nemuseli bychom tu myšlenku hned zavrhnout.

Takže, každý si dejme ruku na srdce a popřemýšlejme o svých příbuzných, kteří jsou sami a každý další den je pro ně delší a delší. Vím, že to s nimi není vždy jednoduché, jedna babička si ustavičně brouká, tetička vám poví celý jídelníček za minulý týden nebo někdo vám kdysi hodně ublížil a vy na to nemůžete zapomenout. Když ale zajdeme na návštěvu třeba jen na jednu hodinu týdně, může se i v nás něco měnit. Pro nás je to zlomek času, pro ně je to hodina, na kterou se budou každý týden těšit.

Je důležité nebýt sám, mít někoho nablízku, kdo vám pomůže přečkat těžké období, podá pomocnou ruku nebo třeba jen obejme. Ať už je to vlastní rodina, farní Dámský klub nebo třeba farník, který v neděli při mši sedává nedaleko vás, možná přes uličku...

Terka